Problemy ze wzwodem – czekać czy reagować?

Na słaby wzwód cierpi już blisko 1,5 miliona mężczyzn, a schorzenie coraz częściej dotyka również młodsze pokolenia panów. Leczenie podejmuje jedynie 225 tysięcy. Pozostali przez lata zmagają się z tą dolegliwością (1). Czy w obliczu problemów ze wzwodem warto udać się do lekarza? Dlaczego boimy się tym mówić? Gdzie możemy zgłosić się po pomoc? Jeśli nurtują Cię takie pytania, w naszym artykule znajdziesz odpowiedzi.

Przyczyny słabego wzwodu

Zaburzenie erekcji, czyli niemożność utrzymania pełnego wzwodu i odbycia udanego stosunku seksualnego dotyczy już blisko 1,5 miliona polskich mężczyzn, a objawy nasilają się wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu (1).

Do głównych przyczyn powstawania niepełnego wzwodu zalicza się:

 • choroby (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca),
 • zaburzenia hormonalne i neurologiczne,
 • nieprawidłową budowę lub uszkodzenie członka,
 • przebyte zabiegi operacyjne,
 • starzenie się organizmu,
 • używki (szczególnie alkohol i papierosy),
 • stres,
 • niewłaściwą dietę,
 • brak ruchu,
 • kompleks małego członka,
 • zażywanie niektórych leków (m.in. leki na nadciśnienie, antydepresanty) (2).

Dlaczego unikamy mówienia o problemach z utrzymaniem wzwodu?

Przede wszystkim wynika to z naszych uwarunkowań społecznych i kulturowych. Brak wzwodu często staje się powodem frustracji, załamania czy wstydu. Mężczyzna nie czuje się w pełni wartościowy. Jeśli dotyka go problem ze wzwodem bardzo często traci chęć do życia czy motywację do działania. Zaczyna się izolować, czuje osamotnienie. Nie podejmuje żadnej rozmowy o swoim problemie z partnerką, a co dopiero z lekarzem (1).

Wielu mężczyzn w obliczu niepełnej erekcji ucieka w pracę bądź używki, szczególnie alkohol. Nie mogą pogodzić się z faktem, że to schorzenie spotkało właśnie ich. Ponadto dochodzi myślenie na zasadzie „samo się rozwiąże” oraz niewielka jeszcze świadomość, że zaburzenia erekcji można leczyć i całkowicie pokonać. To wszystko może destrukcyjnie wpływać na związek i doprowadzić nawet do jego rozpadu. Nie należy zapominać, że życie seksualne jest ważną sferą i każde zaniedbanie będzie miało negatywne konsekwencja dla obojga partnerów (1, 3).

Do kogo udać się pomoc w przypadku problemów ze wzwodem?

To, do którego specjalisty powinniśmy się udać, jeśli zmagamy się z zaburzeniami erekcji uzależnione jest od przyczyn dolegliwości (2).

Jeśli nasze problemy z brakiem wzwodu wynikają z psychiki, najprościej będzie udać się do seksuologa, który rozpocznie odpowiednią terapię indywidualną lub terapię dla par (2).

Natomiast jeżeli widzimy, że problem leży po stronie naszego ciała, to dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u urologa. Przeprowadzi specjalistyczne badania (penisa, jąder, badania krwi), które jasno pokażą, gdzie leży źródło naszych problemów (4).

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jeśli zaobserwowaliśmy, że coś niepokojącego zaczyna dziać się z naszą erekcją, mamy słaby wzwód lub problem z utrzymaniem wzwodu, warto stosować się do następujących zaleceń:

 • zwiększyć własną aktywność fizyczną,
 • unikać potraw wysoko przetworzonych i słodkich napojów,
 • włączyć do diety warzywa i owoce,
 • odstawić używki (przede wszystkim alkohol i papierosy),
 • znaleźć czas na relaks,
 • regularnie badać poziom cukru we krwi, ciśnienie, poziom cholesterolu,
 • zwiększyć częstotliwość stosunków seksualnych (2).

Innym dobrym rozwiązaniem może być włączenie leków na potencję bez recepty. Tu istotne jest, aby pochodziły one ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł, a także były dokładnie przebadane. Jednym z takim środków jest Maxon Active. Jest dobrze tolerowany przez organizm i wspomaga leczenie zaburzeń erekcji, hamując rozwój dolegliwości. Można go również stosować jako uzupełnienie podstawowego leczenia.

Nie lekceważmy problemów z utrzymaniem wzwodu, szczególnie jeśli trwają przez dłuższy czas. Po pierwsze, może to spowodować ich pogłębienie, a w konsekwencji utrudnić dalszy proces leczenia. Po drugie, mogą być symptomem poważnych chorób. Po trzecie, mogą doprowadzić do rozpadu związku. W przypadku zauważenia u siebie słabego wzwodu zgłośmy się do specjalisty i podejmijmy leczenie. Pamiętajmy, że zaburzenia erekcji są schorzeniem, które można wyleczyć.

 

 1. Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny. 2006;4(38):46-50.
 2. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu02.2017 Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. 2008;2: 82-193.
 3. Sławiński G. Zaburzenia erekcji w cukrzycy. Dostęp online: http://cukrzycapolska.pl/powiklania-cukrzycowe/zaburzenia-erekcji/ Data dostępu: 19.02.2017
Adamed Pharma S.A. to polska firma biotechnologiczno-farmaceutyczna, która została utworzona od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z 60 krajów świata.
Polityka Prywatności