Leczenie zaburzeń erekcji

Prognozuje się, że do 2025 roku problemy ze wzwodem będą dotyczyły już 322 milionów mężczyzn, a w Europie z tą dolegliwością będzie zmagało się aż 42,8 miliona panów (1). Należy przy tym zauważyć, że na to schorzenie narzekają coraz młodsze pokolenia (2). Wraz z rozwojem medycyny, większą świadomością społeczną, a także działaniami edukacyjnymi znaczny odsetek mężczyzn z zaburzeniami wzwodu zgłasza się do lekarza i podejmuje leczenie (1). Jak zatem przebiega leczenie impotencji?

Kiedy mówimy o zaburzeniach erekcji?

Zaburzenie erekcji w literaturze definiowane jest jako powracająca bądź stała niemożność uzyskania pełnego wzwodu i odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego (2).

Problemy ze wzwodem najczęściej towarzyszą naturalnym procesom starzenia się organizmu i dotyczą szczególnie mężczyzn w wieku 40-70 lat (2).

W Polsce diagnozuje się słabą erekcją już u 3 milionów mężczyzn (1). Leczenie erekcji podejmuje blisko 225 tysięcy, co biorąc pod uwagę uwarunkowania kulturowe i społeczne, jest dość wysokim wskaźnikiem (2).

Najczęstsze przyczyny problemów ze wzwodem

Przyczyny problemów z erekcją mogą mieć dwojakie podłoże. Na impotencję mogą wpływać zarówno czynniki psychiczne, jak i fizyczne. Ich występowanie i nasilanie zależne jest od wieku, co oznacza, że u młodszych mężczyzn za zaburzenia wzwodu odpowiadają głównie czynniki psychiczne, u starszych zaś czynniki fizyczne (3).

Najczęstsze przyczyny impotencji u mężczyzn (3):

 • choroby (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca),
 • zaburzenia hormonalne i neurologiczne,
 • nieprawidłowa budowa lub uszkodzenie członka,
 • przebyte zabiegi operacyjne,
 • starzenie się organizmu,
 • używki (szczególnie alkohol i papierosy),
 • stres,
 • zła dieta,
 • zbyt mała aktywność fizyczna,
 • siedzący tryb życia,
 • niska samoocena,
 • lęk przed porażką seksualną,
 • wychowanie i religia,
 • kompleks małego przyrodzenia,
 • lęk przed posiadaniem dzieci,
 • niektóre leki (m.in. leki na nadciśnienie, antydepresanty).

Kiedy zgłosić się po pomoc?

Mężczyźni, którzy zauważą u siebie nawracające lub utrzymujące się przez dłuższy czas problemy ze wzwodem, których nie można wyjaśnić stresem sytuacyjnym, chwilowym osłabieniem organizmu lub spożyciem alkoholu, powinni udać się do lekarza specjalisty i podjąć skuteczne leczenie zaburzeń erekcji (3).

Warto zdecydować się na konsultację u urologa, seksuologa lub internisty. Nieodzowna może być również wizyta u kardiologa, ponieważ problemy ze wzwodem mogą być spowodowane niedrożnością naczyń krwionośnych, a to może oznaczać chorobę wieńcową lub zapowiadać zawał mięśnia sercowego (3).

Podczas wizyty lekarz przez wywiad z pacjentem oraz odpowiednie badania (między innymi badania prostaty, jąder, prącia, moczu, krwi, naczyń krwionośnych, rezonans magnetyczny) postawi właściwą diagnozę (3).

Zaburzenia erekcji – leczenie

Leczenie zaburzeń erekcji zależy w głównej mierze od ich przyczyny. Zupełnie inaczej przebiega leczenie impotencji psychicznej, a leczenie erekcji wywołanej czynnikami fizycznymi (3).

Jeśli lekarz zdiagnozuje występowanie zaburzeń erekcji związanych z czynnikami psychicznymi, wówczas może zaproponować psychoterapię, poradnictwo seksualne, terapię dla par (3).

W tym rodzaju terapii istotne jest położenie nacisku na uświadomienie pacjentowi, że zaburzenia wzwodu można leczyć, a jednocześnie, że jest to częsta przypadłość towarzysząca postępującym procesom starzenia się organizmu (2). 

Leczenie problemów ze wzwodem na tle organicznym wiąże się z zastosowaniem odpowiednich środków farmakologicznych. Najczęściej zalecanymi lekami są inhibitory fosfodiesterazy typu 5, do których zalicza się między innymi sildenafil, wardenafil, tadalafil (3, 4). Ich zadaniem jest rozkurczenie mięśni gładkich zlokalizowanych w ciałach jamistych penisa i przywrócenie naturalnej erekcji (2).

Niepowodzenie leczenia zaburzeń wzwodu z wykorzystaniem farmakologii powoduje przejście do leczenia drugiego rzutu (2).

Jedną ze stosowanych metod są iniekcje bezpośrednio do ciał jamistych prącia określonych leków, które mają wywołać erekcję (2). Niestety, tego rodzaju sposoby leczenia impotencji stosowane są coraz rzadziej ze względu na duże ryzyko uszkodzenia cewki moczowej (2).

Często w ramach chirurgicznego leczenia problemów ze wzwodem wykorzystuje się aparaty próżniowe (3, 4).

Obecnie coraz więcej panów zmagających się z zaburzeniami erekcji zgłasza się do specjalistów po poradę i rozpoczyna leczenie impotencji (1). Problemy ze wzwodem powoli przestają być powodem do wstydu czy zażenowania. Szybka diagnostyka i wczesne wykrycie niepełnego wzwodu daje duże szanse na podjęcie skutecznej walki z problemem.

Leczenie erekcji może przebiegać kilkufazowo, w zależności od rodzaju przyczyn dolegliwości. Dostępne metody leczenia problemów ze wzwodem to: kuracja psychologiczna, farmakologiczna i chirurgiczna (2).

 

 1. Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. 2008;2:182-193
 2. Sabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny. 2006;4(38):46-50.
 3. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu: 16.03.2017
 4. Sawka M. Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska. 2004;2(1):13-17
Adamed Pharma S.A. to polska firma biotechnologiczno-farmaceutyczna, która została utworzona od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z 60 krajów świata.
Polityka Prywatności