Przyczyny neurologiczne zaburzeń erekcji

Problemy ze wzwodem to jedno z poważniejszych schorzeń atakujących coraz większe grupy mężczyzn. Prowadzone badania mówią o tym, że w Polsce z impotencją zmaga się około 3 milionów dorosłych mężczyzn (1). Szacuje się, że w 2025 roku liczba panów na świecie borykających się z tą wstydliwą dolegliwością osiągnie poziom 322 milionów, w samej Europie zaś dotknie blisko 43 milionów (1). Jest wiele przyczyn zaburzeń erekcji. Mogą one być bezpośrednio związane z chorobami centralnego układu nerwowego (2).

Zaburzenia erekcji – przyczyny

Zaburzenia erekcji to niemożność uzyskania pełnego wzwodu, który pozwalałby na odbycie udanego aktu seksualnego (3).

Problem z erekcją może występować u mężczyzn w każdym wieku i wbrew stereotypom nie jest tylko i wyłącznie domeną starszych panów. Coraz częściej występuje w młodszych pokoleniach, choć co należy podkreślić, wystąpienie ryzyka słabej erekcji rośnie wraz z wiekiem i blisko 40% pacjentów w wieku 70-75 lat zmaga się z tym schorzeniem (3).

Do głównych przyczyn krótkotrwałej erekcji należą (2, 3):

  • czynniki psychogenne (lęk, stres, przepracowanie, konflikty w związku, religia, wychowanie),
  • czynniki organiczne (choroby układu krążenia, choroby endokrynologiczne, choroby neurologiczne, urazy).

Objawy chorób neurologicznych

Rozpoznania guza mózgu, który może wpływać na niepełny wzwód, dokonuje się na podstawie występowania następujących objawów: kłopotów z widzeniem, bólów głowy, niedowładów, wymiotów, rozdrażnienia, pogorszenia pamięci.

Urazy mózgu będące wynikiem wypadków najczęściej objawiają się zaburzeniami pamięci, pogorszeniem wydolności organizmu i szybszym zmęczeniem, a także zaburzeniami osobowości (2).

Symptomami udarów mózgu może być pogorszenie widzenia, podwójne widzenie, problemy z przełykaniem. Zapalenie opon mózgowych rozpoznaje się między innymi po wysokiej gorączce, wymiotach, zaburzeniach świadomości (2).

Choroby neurologiczne kręgosłupa mogą objawiać się w następujący sposób: całkowite bądź częściowe porażenie kończyn dolnych, zaburzenie pracy zwieraczy, zaburzenia funkcji seksualnych (4).

Problem z erekcją w chorobach neurologicznych

Wiele neurologicznych chorób może wpływać na pojawienie się słabej erekcji (2, 4).

Schorzenia neurologiczne mające bezpośredni wpływ na pojawienie się i rozwój zaburzeń erekcji to przede wszystkim: stwardnienie rozsiane, udary, urazy, a także guzy mózgu, chroniczne schorzenia zwyrodnieniowe (między innymi choroba Parkinsona) oraz padaczka i zapalenie opon mózgowych. Nie bez znaczenia są również choroby neurologiczne kręgosłupa, między innymi takie jak guzy rdzenia kręgowego (4).

Diagnostyka niepełnego wzwodu w chorobach neurologicznych

Stwierdzenie występowania problemów z erekcją na tle neurologicznym wymaga szczegółowej i dokładnej diagnostyki. Najczęściej przeprowadza się następujące badania: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Badania poprzedzone są wywiadem z pacjentem (2).

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji wywołane schorzeniami neurologicznymi można skutecznie leczyć (2, 3, 4). Kuracja problemu z erekcją w przypadku wystąpienia chorób neurologicznych polega na farmakologii (inwazyjnej lub nieinwazyjnej), zastosowaniu psychoterapii, metod chirurgicznych bądź fizykoterapii (2, 4).

Farmakologia nieinwazyjna polega na przyjmowaniu określonych leków, między innymi takich jak: sildenafil, apomorfina, trazodon. Nieskuteczność tego sposobu leczenia powoduje przejście do farmakologii inwazyjnej, która wiąże się z bezpośrednimi iniekcjami leków do ciał jamistych penisa.

Innymi często stosowanymi rozwiązaniami są aparaty próżniowe i fizykoterapia, polegająca na terapii polem magnetycznym, elektrostymulacji, akupresurze, akupunkturze. Przy braku poprawy wykorzystuje się zabiegi chirurgiczne. Wówczas do penisa mężczyzny wszczepia się protezy lub implanty mechaniczne bądź hydrauliczne (2, 4).

Zaburzenia erekcji mogą być wywołane różnego rodzaju schorzeniami neurologicznymi (2,4). Wiążą się między innymi z chorobami neurologicznymi kręgosłupa, guzami mózgu, udarami lub urazami mózgu (2,4). Istotna w stwierdzeniu problemu z erekcją jest odpowiednia diagnostyka. Należy mieć pełną świadomość, że szybką erekcję można skutecznie leczyć, poprzez zastosowanie różnego rodzaju metod: farmakologii, fizykoterapii lub leczenia chirurgicznego (3).

 

  1. Dadej R. Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia. Geriatria. 2008;2:182-193
  2. Sawka M. Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska. 2004;2(1):13-17
  3. Grabski B, Cichoń W. Zaburzenia erekcji. https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji Data dostępu: 15.03.2017
  4. Sawka M. Neurogenne zaburzenia erekcji pochodzenia rdzeniowego. Seksuologia Polska. 2004;2(1):19-23
Adamed Pharma S.A. to polska firma biotechnologiczno-farmaceutyczna, która została utworzona od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z 60 krajów świata.
Polityka Prywatności