Zaburzenia erekcji – poznaj główne przyczyny problemu

Zaburzenia wzwodu u mężczyzn, zwane zaburzeniami erekcji lub impotencją (ostatnia z nazw przestaje być powszechnie stosowana), to problem występujący częściej niż myślimy. Choć mężczyźni z reguły nie mówią o nim głośno, dotyka wielu z nich – także tych młodych i w pełni zdrowych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są główne powody braku wzwodu lub niemożności jego utrzymania przez czas wystarczający do odbycia zadowalającego stosunku seksualnego?

Zaburzenia wzwodu – czym się objawiają?

Jednorazowe problemy ze wzwodem nie świadczą jeszcze o tym, że sytuacja jest poważna i będzie się pogarszać. Na brak erekcji może mieć wpływ bardzo wiele czynników, w tym tych przejściowych (np. krótkotrwały, ale silny stres, spożyty alkohol, itp.). Kiedy czynnik ów zostanie wyeliminowany i objawy zaburzeń erekcji miną, nie ma powodu do obaw, jak również nie ma podstaw do konsultacji lekarskiej. Zaniepokoić powinien natomiast często powtarzający się problem z erekcją podczas stosunku i/lub fakt, że stan taki trwa od dłuższego czasu (1). Wówczas – choć zaburzenia wzwodu to nie choroba – warto udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny, ponieważ może to być objaw innych chorób i schorzeń (1).

Problemy ze wzwodem – do którego lekarza udać się po pomoc?

Dla zdecydowanej większości mężczyzn zaburzenia erekcji stanowią temat tabu, dlatego często unikają go i starają się przeciwdziałać przypadłości samodzielnie, sięgając np. po rozmaite środki na potencję, dostępne w aptece bez recepty. Jak jednak zostało już wspomniane, zaburzenia wzwodu członka stanowią niejednokrotnie objaw rozmaitych chorób, a nieroztropnie przyjmowane leki na erekcję i ciągły stres towarzyszący problemowi mogą go pogłębiać i prowadzić do komplikacji.

Z problemem zaburzeń erekcji warto zwrócić się w pierwszej kolejności do własnego lekarza ogólnego. Choć bez dokładnego wywiadu i szczegółowych badań nie będzie on w stanie postawić jednoznacznej diagnozy, być może będzie mógł zasugerować powód zaburzeń na podstawie analizy dotychczasowych kłopotów zdrowotnych i skierować do właściwego specjalisty, takiego jak np. urolog, seksuolog czy psychiatra. Niejednokrotnie konieczna jest wizyta u kilku specjalistów.

Zaburzenia erekcji – przyczyny

Przypomnijmy ponownie, że zaburzenia erekcji nie są chorobą, ale zawsze objawem. Co więcej, ich wystąpienie może sygnalizować „właściwą” chorobę, której inne symptomy jeszcze nie są widoczne (1). Częstą przyczyną problemów ze wzwodem jest niezdrowy, siedzący styl życia, sprzyjająca mu otyłość lub nadwaga, palenie papierosów, picie nadmiernych ilości alkoholu, zażywanie narkotyków. Nawet bardzo młody mężczyzna, który prowadzi się w taki sposób, może borykać się z brakiem erekcji.

Kolejne przyczyny – wpływające bezpośrednio na sprawność seksualną – to choroby takie jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, choroby tarczycy, zespół metaboliczny, niewydolność nerek/wątroby, stwardnienie rozsiane (1). Następna grupa przyczyn zaburzeń erekcji związana jest z przebytymi urazami, zabiegami i przyjmowaniem leków, zaliczają się do niej: złamanie prącia, urazy miednicy i rdzenia kręgowego, przyjmowanie leków psychotropowych, hormonalnych, przeciw nadciśnieniu i wielu innych (1).

Ponadto istnieje jeszcze jeden istotny aspekt zaburzeń erekcji, a są nim czynniki psychogenne, w których mieści się szeroki wachlarz przyczyn. Depresja, nerwica, przewlekły stres, zmęczenie psychiczne, problemy w związku (w tym brak zainteresowania partnerką ze względu na utratę jej atrakcyjności), złe doświadczenia seksualne lub brak doświadczenia, kompleks związany z małym członkiem, umniejszanie własnej roli i atrakcyjności seksualnej, rozmaite fobie seksualne (1). To zaledwie kilka przykładów.

Ze względu na taką mnogość przyczyn zaburzeń erekcji ogromnie ważną kwestią jest precyzyjne ustalenie tej konkretnej i określenie, czy można ją wyeliminować (2). Wiele czynników, jak wspomniane wyżej czynniki psychogenne, a także urazy i choroby, z powodzeniem można leczyć (2). Należy tylko wybrać odpowiednią metodę terapii – farmakologiczną, zabiegową lub psychoterapię, które zresztą często są ze sobą łączone.

 

  1. Dr n. med. Grabski B., dr n. med. Cichoń W. Zaburzenia erekcji. https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji. Data dostępu: 30.09.2017
  2. Dr n. med. Grabski B., dr n. med. Cichoń W. Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne. https://seksuologia.mp.pl/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne. Data dostępu: 30.09.2017
Adamed Pharma S.A. to polska firma biotechnologiczno-farmaceutyczna, która została utworzona od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów, jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z 60 krajów świata.
Polityka cookies